Slidės

Slidės


Kaip išsirinkti slides

Jeigu jus užvaldė nenumaldomas troškimas stoti ant slidžių ir palenktyniauti su vėju, bet lyg tyčia slidžių neturite, labai gerai, kad skaitote šį straipsnį: mes padėsime jas išsirinkti.

Išsiaiškinkite norus

Be abejo, kiekvienas slidinėjimo inventorių turi rinktis individualiai, atsižvelgdamas į savo ūgį, svorį, piniginės storumą, sportavimo įgūdžius ir ateities planus – kaip dažnai ir kur jis ruošiasi laisvalaikį skirti būtent tokiai pramogai.

Pradėti slidinėti – niekada nevėlu. Net jei į duris „beldžiasi pensija“. Ką jau kalbėti apie jaunesnį amžių. Tačiau specialistai naujokams pataria nepulti iškart pirkti slidžių – pirmiau išbandykite tą malonumą su nuomotu inventoriumi. Galbūt pagavę azartą ir geriau susipažinę su šiuo sportu vėliau nepagailėsite vieno kito papildomo lito geresnei įrangai.

Pirmiausia nuspręskite, kur norite slidinėti – lygumų ar kalnų trasose. Nes lygumų ir kalnų slidės bei jų inventorius visiškai skirtingi. Atsistojus ant kalnų slidžių kojos turi būti lyg priklijuotos, užsidėjus lygumų slides ir jomis spiriantis kulnas kilnojasi, nes kitokios konstrukcijos apkaustai nevaržo kojų. Be to, pastarosios yra ilgesnės ir labai siauros – siauresnės už bato plotį.

Kalnų slidės platesnės, žymiai kietesnės. Batai kieti, 100 proc. užfiksuojami, nes slidės pritaikytos leistis nuo kalno, o ne spirtis lyguma.

Įvertinkite galimybes

Jei esate pradedantysis rinkitės patį paprasčiausią slidžių modelį, kuris bus ne toks „kaprizingas“, reikalaus mažiau priežiūros ir, žinoma, pigiau kainuos. Apskritai užsiimant bet kokiu sportu pirmiausia reikia įvertinti: esate mėgėjas, pažengęs mėgėjas ar jau profesionalas.

Žiemos sporto aistruolius dažnai konsultuojantis „BoardSports“ kompanijos atstovas, slidininkas ir praeitų metų Lietuvos snieglenčių čempionas Jonas Kriščiūnas sako, kad visada reikia atsižvelgti į konkrečius žmogaus planus ir galimybes: „Kartais klientas žino, ko nori, žada labai daug laiko skirti slidinėjimui ir profesionaliai imtis šio reikalo. Tuomet užbėgdami įvykiams už akių iš karto pasiūlome jam geresnę ir, žinoma, brangiau kainuojančią įrangą. Arba jeigu žmogus anksčiau labai daug slidinėjo, turi gerus įgūdžius, bet mažai laiko, kurį galėtų skirti šiam pomėgiui, irgi rekomenduočiau iš karto pirkti geras slides. Bet jei tik pradeda mokytis sulaukęs brandaus amžiaus, žada čiuožti porą kartų per metus, į tai žiūri kaip į lengvą pramogą, tokiu atveju gali drąsiai pirkti paprastesnę įrangą: sutaupys pinigų, o viskas funkcionuos taip, kaip reikia“.

Žinokite skirtumus

Paprasčiausios kalnų slidės liejamos iš plastmasės, jos būna neįmantrios formos, minkštos ir lengvos. Kuo gaminys profesionalesnis, tuo aukštesnės technologijos pasitelkiamos jam pagaminti. Sudėtingesnės slidės susideda iš įvairių medžiagų sluoksnių: medžio, anglies ir t.t. Jos labiau pritaikytos skirtingoms trasoms, paviršiams, slidinėjimo stiliams, oro salygoms.

Žinoma, slidžių pasirinkimas tiesiogiai priklauso nuo tokiam pirkiniui skiriamos pinigų sumos. Jeigu mėgėjui biudžetas leidžia, visada geriau rinktis jau pažengusio slidininko įrangą, nes ji bus pagaminta iš geresnių medžiagų, slidės geriau slys, nereikės jų taip dažnai vaškuoti. šio sporto profesionalai irgi renkasi jiems tinkamą įrangą, puikiai žino, už ką moka pinigus ir tokių straipsnių tikrai neskaito.

Kaip teisingai pasirinkti slidžių ilgį irgi priklauso nuo to, kur ir kaip ketinate čiuožti. Jei lėksite greitai, visada slides reikia rinktis ilgesnes. Bet nepamirškite, kad greitis reikalauja puikių įgūdžių. Jais negalintis pasigirti pilietis išsirinkęs savo ūgio ar už save ilgesnes slides po to gali ilgai kankintis darydamas posūkius. Su trumpesnėmis slidėmis šie kur kas lengviau įveikiami.

Kalnų slidinėjimui dažniausiai naudojamos slidės, siekiančios smakrą. J.Kriščiūnas pataria, kad rinkdamiesi savo nuožiūra žiūrėkite, kad jų ilgis būtų maždaug pečių ir nosies ribose – visais kitais atvejais geriau pasikonsultuoti su specialistais. Lygumų slidžių ilgis turėtų būti per gerą sprindį virš žmogaus ūgio.

Kuo ilgesnės slidės, tuo jos turi būti kietesnės. Su tokiomis išvystomi didesni greičiai, geriau įveikiami statesni kalnai. Bet kuo kietesnės, tuo mažiau manevringos, sunkiau „atleidžia“ klaidas. Minkštos slidės galbūt ne taip gerai kontroliuojamos lekiant dideliu greičiu, bet jos komfortiškesnės, manevringesnės. Čia panašiai kaip su sportiniais ir miestui skirtais automobiliais – kiekvienas renkasi artimiausią sau modelį.

Perkant slides taip pat verta atkreipti dėmesį į spindulį, kuris būna nurodytas ant slidžių. T.y. – slidės pločio skirtumą tarp prieko ir galo bei vidurio, kur ji būna siauriausia. Kuo mažesnis spindulys, tuo lengviau įveiksite posūkius. Kitaip tariant, kuo daugiau slidė „iškabinta“ per vidurį, tuo ji paklusnesnė. Profesionalai tokias slides naudoja slalomui, kur labai daug kuoliukų, nedidelis greitis ir labai dažni posūkiai. Mėgėjams, ypač merginoms, kurių kojos dažniausiai nėra stipriai treniruotos, J.Kriščiūnas rekomenduoja kuo mažesnio spindulio slides (R 10-13m).

Pasirinkite kainą

Lygumų slidės paprastai būna pigesnės nei kalnų. Norint šiek tiek sutaupyti, visada galima rasti dėvėtų. Netgi tokių, kurios atrodo „kaip naujos“, nors buvo prieš šimtą metų saugiai padėtos sandėliuke ir tik dabar ištrauktos. Pavyzdžiui, kokį nors senovinį lygumų slidžių komplektą „šatrija“ ar „Nykštukas“ galėtumėte įsigyti ir už 50 Lt.

„Kainomis esu linkęs žmonių negąsdinti, - sako J.Kriščiūnas. – Aš pats vaikystėje pradėjau nuo „šatrijos“ ir būdavo labai smagu. Sportu užsiimti gali kiekvienas, atrasti jam prieinamos įrangos. Nes jeigu dabar pasakysiu, kad už gerų slidžių komplektą teks pakloti tris tūkstančius, kitas gali nuspręsti pasiieškoti kitokios sporto šakos...“

Jonas šypsosi, kad yra šiek tiek rizikos, jog prastos slidės irgi gali atimti norą sportuoti. Tačiau, kita vertus, anksčiau visi tokiomis slidinėjo, bet žiemos sportas ir toliau vystosi didžiuliu greičiu. Aišku, dabartinės įrangos net nėra ko lyginti su senais pavyzdžiais.

Jis įsitikinęs, kad dėvėtą, bet visiškai „padorią“ lygumų slidžių įrangą galima nusipirkti už kelis šimtus litų (įranga – tai slidės, apkaustai, batai ir lazdos). Dėvėtas kalnų slides su apkaustais – maždaug už 300-400 Lt, batus – maždaug už 400 Lt. „Kalbu apie normalią įrangą, - priduria sportininkas, - bet galima ir už 300 Lt rasti visą komplektą“.

Vienu žodžiu, nesvarbu, kiek pinigų turite ir galite investuoti į žiemos sportą – bet kas, žinantis, ką reiškia slidinėjimas, tik patvirtins, kad jie tikrai atsipirks geromis emocijomis.

Ir dar vienas profesionalo patarimas: mokydamiesi venkite saviveiklos. Geriau nepagailėkite kelių papildomų litų instruktoriui, o jei galite – ir geresnei įrangai.


Įvertink patarimą?
Tavo komentaras

=

Parašykite savo nuomonę