Patarimai

Vėjaplovės

Kad veja būtų ideali...

...užtenka, kad ją kasdien nuolat būtų prižiūrėjęs jūsų prosenelis, senelis ir tėvas. Taip juokauja anglai. O jei rimtai, jūsų pievelės grožis labai priklauso nuo to, kokia vejapjove ją gražinate.

Ieškant naujos vejapjovės svarbu ne tik jos kaina, galimybės ir gamintojas. Svarbiausia tai, kokią žolę ketinate pjauti. Nes skirtingo aparato reikia mažai, lygiai pievelei prie centrinio įėjimo į namą ir visai kitokio – plytinčiam laukui, kuriame išdygsta ir pienės, ir kitokios piktžolės, ir šiaip pilna krūmų. Vienu žodžiu, pirkinys priklauso nuo jūsų nuosavybės dydžio, formos ir topografijos.

Suskirstymas

Vejapjovės dažniausiai skirstomos pagal veikimo būdą ir pjovimo aparato tipą. Kalbant apie veikimo būdą, jos būna rankinės, elektrinės, akumuliatorinės, benzininės, distancinės ir automatinės (robotai). Skirstant pagal pjovimo aparato tipą – cilindrinės, diskinės, dalginės. Jas taip pat galima skirstyti ir pagal tai, prie ko prikabinamos, ir pagal žolės surinkimo įrangą. Pastarosios gali būti be bunkerio, su bunkeriu ir su mulčiuotuvu. Klasifikuojant pagal prikabinimą, žoliapjovės gali būti savaeigės, prikabintos prie motobloko, minitraktorių ir mini automobilių.

Rankinės

Jas stumiant žolę pjauna besisukantys metaliniai peiliai – šioms vejapjovėms nereikia nei elektros energijos, nei degalų, jos ekologiškos ir nekelia daug triukšmo. Gali turėti žolės surinkimo talpą arba ne. Tokį įrenginį stumti nėra lengva, ypač, jei žolė drėgna, pernelyg išdžiūvusi ar peraugusi. Rankinė vejapjovė neįveikia kupstų. Su tokia geriausia prižiūrėti nedidelę, lygią pievelę.

Vejapjovės su cilindriniais pjaunamaisiais aparatais gali būti montuojamos prie vienaašių motoblokų, mini savaeigių važiuoklių, prie traktorių ir automobilių. Judesio perdavimas gali būti toks pats, kaip rankinėse vejapjovėse – nuo dirvos paviršiaus, taip pat – nuo hidraulinio ar vidaus degimo variklio.

Elektrinės

Veiksmingos, patikimos, nereikalaujančios daug priežiūros elektrinės vejapjovės turi vieną didelį trūkumą – laidą. Jomis galima nupjauti tik laido ilgio plotą ir visada kyla rizika tą laidą perpjauti, jeigu vejapjovę sukiojate aplink krūmelį, medelį ar kokią kitą kliūtį. Tad jeigu jūsų pjaunamas plotas didelis ir jame, pjaunant žolę tenka daug sukiotis, geriau vejapjovę rinktis be laido.

Elektrinės belaidės

Turi visus elektrinės vejapjovės privalumus, bet neturi po kojomis besipainiojančio laido. šio įrenginio trūkumas tas, kad pjovimo laiką riboja pakraunamo akumuliatoriaus talpa. Belaidės vejapjovės gali būti stumdomos arba savaeigės. Stumdomos reikalauja daugiau fizinės jėgos, tačiau jų akumuliatoriai išsikrauna ne taip greitai kaip savaeigių. šios vejapjovės taip pat tinka nelabai dideliems plotams.

Benzininės

šias vejapjoves, kaip ir elektrines, sudaro panašios darbinės dalys, tačiau vietoj elektros variklio yra vidaus degimo variklis. Jomis galima pjauti bet kokio dydžio plotus, taip pat ir aukštą žolę. Jos galingos, tačiau ir triukšmingos. Jomis reikia nemažai rūpintis: pildyti kurą, valyti filtrus ir t.t., tad eksploatacija brangesnė nei anksčiau minėtų. Benzininės, kaip ir elektrinės, vejapjovės su rotaciniais pjovimo aparatais gali būti montuojamos ant stumdomų vežimėlių, savaeigių važiuoklių, kabinamos prie mini traktorių.

Kitokios

Nupjautą žolę vejapjovės gali palikti ant žemės paviršiaus, nukreipti ją į specialų bunkerį arba mulčiuoti, t.y. susmulkintą žolę palikti dirvos paviršiuje. Tokios vejapjovės turi specialius gaubtus, kuriuose žolė papildomai smulkinama, o vėliau, išbarstyta, tampa puikia organine trąša.
Panašiai dirba ir vejapjovės su „oro pagalve“ – jos neturi sąlyčio su dirva. Dėl pjovimo aparato konstrukcijos ir po gaubtu susidarančio slėgio jis keliamas aukštyn lyg ant „oro pagalvės“. Tokios vejapjovės yra nedidelio svorio ir tinkamos pjauti žolei sunkiau prieinamose vietose.
Vis labiau populiarėja vejapjovės, kurios valdomos distanciniu būdu arba dirba savarankiškai. Distancinės skirtos sunkiai prieinamoms, specialios paskirties vejoms. Automatinės vejapjovės naudoja pažangias kompiuterines technologijas, pjauna veją naudodamos akumuliatorius ar saulės baterijas. Tokių vejapjovių pjaunamą plotą nustato elektros užtvara, nutiesta palei pievos kraštus.

Krūmapjovės

Vejai pjauti dažnai naudojamos ir krūmapjovės, liaudies dažnai netaisyklingai vadinamos „trimeriais“. Jos irgi gali būti elektrinės, akumuliatorinės ir benzininės. Elektrinės lengviausios, tyliausios, ekologiškos, tačiau ne tokios galingos ir, kaip žinia, „pririštos“ laidu. Akumuliatorinės – sunkesnės, galingumas mažai skiriasi nuo elektrinių, tačiau akumuliatorius dažniausiai išsikrauna „per anksti“.

Galingiausios krūmapjovės – benzininės, tinkančios ir didesniam plotui, ir aukštai žolei. Jų varikliai būna dvitakčiai ir keturtakčiai. Pirmuosiuose benzinas maišomas su tepalu. Jie lengvesni, reikalaujantys mažiau priežiūros, tačiau ne tokie galingi, labiau teršia aplinką. Keturtakčiai galingesni ir sunkesni.

Kainos

Kaip visada, jos priklauso nuo modelio, vejapjovės galimybių, gamintojo. Naują rankinę vejapjovę galima nusipirkti ir  mažiau nei už 300 Lt, už automatinę vejapjovę (robotą) mokėtumėte maždaug 4,5 tūkst. Lt.

Geras būdas sutaupyti – paieškoti mažai naudotų, tvarkingos būklės vejapjovių, kurių kaina skiriasi nuo naujų modelių, o galimybės išlieka tos pačios. Vieni jas parduoda, nes ieško galingesnių, reikalingų didesniam plotui, kiti superka naudotas kitose šalyse, remontuoja ir atveža parduoti mums. Sunku pasakyti, kiek jums tarnaus, tarkim, naudotos elektrinės vejapjovės už 130-190 Lt, tačiau jų kainos maždaug keliais šimtais litų skiriasi nuo „parduotuvinių“.


Įvertink patarimą?
Tavo komentaras

=

Parašykite savo nuomonę