Patarimai

Akiniai

Pasaulis pro tamsintus akinius

Pavasarį ir vasarą markstytis nuo ryškios saulės šviesos ne tik negražu, bet ir kenkia grožiui bei sveikatai. Tad saulės akiniai turėtų būti privalomas aksesuaras kiekvieno garderobe.

Žvaigždžių įpročiai

Pasaulinės įžymybės apskritai be saulės akinių neįsivaizduojamos. Šiemet viena madingiausių akinių formų – vadinamieji „lenonai“. Svarbu, kad apvalus rėmelis išsiskirtų savo spalva ar raštais – būtų šviesus, raudonas, žalias ar „tigrinis“. Dar viena madinga forma – „aviatoriai“, dengiantys pusę veido.

Kad jeigu jau maskuojatės sportine kepurėle lenktu snapeliu ir „aviatoriais“, gerbėjai jus atpažintų nebent iš lūpų formos.

Kai akinių lęšiai žalsvi, rausvi arba gelsvi, aišku, tai daugiau stiliaus detalė, o ne reali apsauga nuo saulės. Ypač, jei dėvimi kokiame madų šou ar ten, kur stipriai plieskia prožektoriai. Tuomet slėptis už akinių netgi visai praktiška. O jei nori saugoti akis nuo ryškios saulės, vertėtų atkreipti dėmesį į daugiau kriterijų nei vien stilingumas ir mados klyksmas.

Saugokite akis!

Ir akių gydytojai, ir optikų pardavėjai visada pabrėžia, kad ultravioletiniai spinduliai kenkia ne tik žmogaus odai, bet ir akims – gali pažeisti lęšiuką ir tinklainę. Tad akinius nuo saulės patariama nešioti vos išlindus iš už debesų pirmajai pavasarinei saulei.  

Rinkitės akinius, kurie 100 proc. saugo nuo UV spindulių. Dažnai ant akinių klijuojami lipdukai, informuojantys apie tai, tačiau visada verta įsitikinti, ar jie „nemeluoja“. Optikose būna specialūs aparatais, kuriais galima patikrinti, ar lęšiai turi reikalingus filtrus.

Iš mus pasiekiančių saulės spindulių 10 proc. sudaro B tipo ir 90 proc. A tipo ultravioletiniai spinduliai. B tipo skatina kataraktos vystymąsi, A tipo – kenkia tinklainei. Ypač jautrios spinduliams yra vaikų akys. Tad geriau su saule nejuokaukite!

Žymėjimai

Optikose parduodami įvairiausi akinių lęšiai: stikliniai, plastikiniai, poliarizuoti, spalvoti, veidrodiniai, fotochrominiai. Pagal tamsumą ir šviesos sulaikymą jie skirstomi į penkias kategorijas nuo 0 iki 4. Skaičiai, kurie žymi filtro tamsumą, paprastai užrašomi vidinėje akinių kojelės pusėje. Jei filtro kategorija 0, reiškia, filtras labai šviesus, sulaiko 0-20 proc. šviesos. Tamsiausias filtras, žymimas skaičiumi 4, sulauko 92-97 proc. šviesos.

Lipdukas su raidėmis AR nurodo, kad akiniai yra su antirefleksine danga, užrašas „Polarized“ – poliarizuotus stiklus.

Ant akinių nuo saulės reikia ieškoti ženklų UV-400 arba CE. Šie užrašai reiškia, kad akiniai apsaugo mūsų akis nuo visų mus pasiekiančių UV spindulių.

Pasirinkimas

Fotochrominiai lęšiai tamsėja veikiami tiesioginių saulės spindulių. Antirefleksinė danga padidina lęšio skaidrumą, ryškina naktinį matymą ir mažina šviesos atspindžius. Jie būna rudi arba pilki, rekomenduojami ypatingai jautrioms akims.

Poliarizuoti lęšiai apsaugo nuo akinančių horizontalių paviršių šviesos atspindžių – sniego, vandens, drėgnos kelio dangos. Jie rekomenduojami vairuotojams, slidinėtojams ar vandens sporto mėgėjams.  

Kadangi vairuojančių žmonių Lietuvoje vis daugėja, jie turėtų žinoti, kaip svarbu tinkamai išsirinkti ne tik automobilį, bet ir akinius nuo saulės. Tai yra tokius, kurie ne tik pritemdytų spindulius ar jų atspindį, kaip įprasti akiniai, bet ir maksimaliai blokuotų atspindžius ir dvigubus vaizdus, trukdančius vairuoti, varginančius ir erzinančius akis. Tad geriausias sprendimas – akiniai su poliarizuotais lęšiais. Beje, dėl saugumo geriau rinktis plastiką, o ne stiklus, kad ištikus nelaimei vien dėl akinių nepadaugėtų sužeidimų.

Formos

Žurnaluose gausu patarimų, kaip išsirinkti tinkamos formos akinius. Tačiau pirmiausia reikėtų atkreiptį dėmesį, ar jie nesukelia diskomforto jausmo – nespaudžia smilkinių ar ausų, nepalieka įspaudų ant nosies. Taip pat, ar nėra per dideli ir nesmukčioja dėl menko krestelėjimo.

O kalbant apie formas, laimingiausi turintys taisyklingus veido bruožus – jiems tinka visokiausių formų akiniai.

Apvaliam veidui reikėtų rinktis griežtos formos, kampuotus arba užapvalinto kvadrato, stačiakampio formos akinius, kurie veidą vizualiai pailgina ir paplonina.

Trikampei veido formai tinka nelabai dideli, plonais arba stiklą tik iš viršaus prilaikančiais rėmeliais. Rinkitės tokius, kurie išryškina akių sritį. Labiausiai tiks akinių rėmeliai su tiesia viršutine linija ir „katės akių“ formos rėmeliais.

Pailgo veido savininkams rekomenduojami dideli, stačiakampės formos, kuo daugiau veido uždengiantys akiniai.

Kvadratinės formos veidui ieškokite didelių ir lenktų formų. Tai pat tinka ir klasikiniai ovalai.

Vardai

Tarp Holivudo žvaigždžių nuo senų laikų visada madingiausia buvo „Ray-Ban“ firma ir tradiciniai, vintažinės formos – užapvalinto kvadrato juodais rėmais ir juodu stiklu akiniai. Ilgainiui jie tapo netgi bendriniu žodžiu, o ir gaminti juos pradėjo kas netingi. Tad įsitikinkite, ar jūsų „raibanai“ originalūs.

Damos, itin kreipiančios dėmesį į savo įvaizdį, paprastai neieško specializuotų akinių firmų, o „perka“ garsius vardus. Nes kiekvieni žinomi mados namai turi ir savo akinius. Taip tiesiog patogiau: užeinį į parduotuvę ir susišluoji viską, ko tau reikia. Tad ant įžymybių nosių galite rasti „Prada“, „Gucci“, „Dolce & Gabbana“, „Tommy Hilfiger“. „Jil Sander“ ir kitų garsiausių mados namų gaminius.

Ieškantys akinių, kuriuos nori nešioti ne vienerius metus, turėtų pasidairyti kuklesnių firmų. Nes didieji mados namai diktuoja stilių vienam sezonui. Ir jeigu, tarkim, „Prada“ raginius akinius su leopardiniais raštais ir gėlytėmis bandysite nešioti ilgiau, rizikuojante likti, švelniai tariant, nesuprasta.

Beje, pirkdami vardinius akinius nuo saulės pagal privatų skelbimą, galite sutaupyti apie kelis šimtus ir daugiau litų. Žinoma, jei nesusigundysite įsigyti pigaus padirbinio. Todėl visada įsitikinkite, ar garsios firmos etiketė, pavadinimo įspaudai ant akinių rėmelio, logotipai atitinka originalą.


Įvertink patarimą?
Tavo komentaras

=

Parašykite savo nuomonę